Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tisíce lidí hlásí svědectví o setkání s kulovým bleskem. Nečekaně se objeví a hned je pryč. Někdy zmizí bez následků, jindy napáchá obrovské škody a dokáže i zabít.

Stále je nepochopitelné jakým způsobem kulové blesky vznikají. Někteří pokládají za příčinu elektromagnetické pole, které se vytváří mezi zemí a mraky bouřky, jiní se přiklánějí k hypotéze, že jde o vstup meteoritů do ovzduší. Existují však i teorie o inteligentních bytostech z jiné dimenze.

Charakteristika kulového blesku

Tvar kulového blesku

Většinou tvar přesné koule průměru několika centimetrů až decimetrů. Je schopný se deformovat při průchodu malými otvory.

Barva kulového blesku

Může být různého zbarvení od svítivě bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou, modrou až fialovou.

Svítivost kulového blesku

Kulový blesk svítí jako 100 W žárovka.

Teplota kulového blesku

Vědci se na teplotě kulového blesku nedokáží shodnout. Ale jsou svědci, kteří hlásí roztavení skla, vypařování vody nebo popálení pokožky v blízkosti kulového blesku.

Zvuk kulového blesku

Kulový blesk je většinou bezhlučný. Někdy se objevují vrčivé nebo praskající zvuky, které připomínají malé elektrické výboje.

Hustota kulového blesku

Kulový blesk má hustotu přibližně stejnou jako vzduch.

Rychlost kulového blesku

Rychlost kulového blesku se odhaduje na 4 m/s.

Výskyt kulového blesku

Nejčastěji se kulový blesk vyskytuje za bouřky. Existují i případy, kdy lidé kulový blesk zpozorovali za bezmračného i slunečného počasí.

Zánik kulového blesku

Někdy kulový blesk zmizí tiše a hlavně poblíž elektrického vodiče nebo zásuvky. Jsou však hlášeny i případy, kdy došlo k explozi, která dokáže zničit celý byt nebo rodinný dům.

Zdroj: http://www.mineralfit.cz/mineralfit/clanek/259--kulovy-blesk-jako-tichy-zabijak.html

Po ulici běhal kulový blesk

Velké škody na elektrospotřebičích po celém městě způsobil v úterý odpoledne kulový blesk v Kašperských Horách na Klatovsku. Blesk udeřil do věže kostela, ohnivá koule pak sjela po zdi na zem a valila se ulicemi. Píšou to dnes Deníky Bohemia a Mladá fronta Dnes. Přestože blesk udeřil v centru města, zřejmě přepětí v síti poškodilo obyvatelům elektrospotřebiče v celém městě. "Zahlédl jsem ji oknem, to měla ještě asi metr v průměru. Byl to záblesk jako od atomovky, 20 vteřin jsem nic neviděl," popsal deníku ohnivou kouli jeden z místních obyvatel. Blesk po sobě nechal u zdi kostela asi deseticentimetrový kráter, oslnivá koule se pak podle svědků rozdělila na několik částí, které se vydaly různými směry.

Zůstala po něm spoušť

"Jedna velkou rychlostí narazila do výlohy Muzea Šumavy a rozbila ji. "Zcela zničila zabezpečovací zařízení i telefonní ústřednu," uvedl historik muzea Vladimír Horpeniak.
Výboj poškodil také techniku na radnici, blesk poničil podle starostky Věry Balounové několik počítačů. Rozbité televize, faxy, pokladny v obchodech, telefony, mikrovlnné trouby a další přístroje zjišťovali lidé po celém městě. Ohnivé koule podle Deníků Bohemia potrhaly i vodovodní řady.
"Kulový blesk je neprobádaný jev. Dodneška stále přesně nevíme, jak vzniká, a právě proto se nedá předpovídat, kde udeří," cituje MfD Jana Sulana z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni. Úder blesku v úterý v Kašperských Horách doprovázela bouře s krupobitím.

Zdroj: bleskove.centrum.cz

Tohle dokázal udělat kulový blesk

                                          VICE VIZ FOTOALBUM